نقش ژئوتکستایل در حفاظت ژئوممبران

 نقش ژئوتکستایل در حفاظت ژئوممبران

محافظت از ژئوممبران

ژئوممبران یکی از موادی است که در مهندسی عمران دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد و به دلیل خواص هیدرولیکی بسیار بالایی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد. لایه های محافظی که برای ژئوممبران مورد استفاده قرار می گیرد را پس از مدتی با میزان آسیبی که به ژئوممبران وارد می شود ارزیابی می کنند. برخی از مشکلات مانند ایجاد مشکلات مکانیکی و یا تغییر شکل غشاء در ژئوممبران در یک پروژه می تواند ایجاد مشکل کند و در نهایت ژئوممبران ممکن است که از بین برود. ژئوتکستایل معمولا به عنوان یک لایه محافظ مورد استفاده قرار می گیرد و در زهکشی و کارهای عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که انتخاب نادرست یک ژئوتکستایل می تواند باعث بروز مشکلاتی برای شما شود و برای مثال می تواند باعث آسیب دیدن آستر ژئوتکستایل شده و در نهایت به خود ژئوممبران نیز آسیب وارد می سازد. در این مقاله ما قصد داریم شما را بیشتر با ویژگی های مربوط به ژئوتکستایل در محافظت از ژئوممبران آشنا کنیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار می دهیم که قطعا می تواند برای شما مفید باشد. برای اینکه بیشتر در زمینه استفاده از ژئوتکستایل برای محافظت از ژئوممبران اطلاعات به دست بیاورید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

محافظ ژئوممبران
محافظ ژئوممبران

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل و محافظت از ژئوممبران

ژئوتکستایل ها به طور گسترده ای مورد استفاده هستند تا ژئوممبران را از آسیب دیدن در حین استفاده در بسیاری از پروژه ها محافظت کنند. نقش ژئوتکستایل در جلوگیری از خراب شدن غشار ژئوممبران و همچنین عدم سوراخ شدن ژئوممبران در حین استفاده بسیار مهم است. برای مثال تصور کنیم که ماده های سخت و سنگینی مانند سنگ با ژئوممبران در برخورد باشند، در این صورت ممکن است که به ژئوممبران آسیب وارد شود و از این روی دو لایه ژئوتکستایل را به صورت یک آستر بر روی ژئوممبران قرار می دهیم تا بتواند میزان خرابی را به حداقل برساند. زمانی که ما یک آزمایش انجام می دهیم، مدل ژئوممبرانی که با آستر ژئوتکستایل مسلح شده و مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند مقاومت و کارایی بسیار بیشتری را نسبت به ژئوممبران بدون محافظ در پروژه های عمرانی داشته باشد و همچنین سنگ ها و مواد تیز و سنگین نمی توانند آسیب زیادی به ژئوممبران وارد کنند. البته توصیه می شود که حتما ژئوتکستایل مورد استفاده برای این استفاده از کیفیت لازم برخوردار باشد تا شما دچار مشکلی در این زمینه نشوید و بتوانید به سادگی از ژئوممبران با استفاده از ژئوتکستایل استفاده داشته باشید. البته پلیمرهای دیگری نیز می توانند برای جلوگیری از آسیب دیدن ژئوتکستایل مورد استفاده قرار گیرند.

ژئوتکستایل بافته
ژئوتکستایل بافته

کاربرد ژئوتکستایل

چرا از ژئوتکستایل استفاده می کنیم؟

هدف ما از استفاده ژئوممبران در پروژه های عمرانی، استفاده از خواص مختلف ژئوممبران می باشد. معمولا موانع و خطرات بسیار زیادی می تواند باعث بروز آسیب به ژئوممبران شود. در واقع هدف ما از یک پوشش و محافظ آن است که در تمام طول پروژه و عمر آن؛ ژئوممبران بدون آسیب باقی بماند و به همین دلیل از ژئوتکستایل استفاده می کنیم. اما چرا ژئوتکستایل؟ ژئوتکستایل  به دلیل خواص مکانیکی که دارد بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت که ژئوتکستایل به دلیل خواص و استحکام بالایی که دارد می تواند بهترین گزینه برای محافظت از ژئوممبران باشد. همچنین به دلیل کاربرد بالایی که دارد در ساختمان سازی و پروژه های عمرانی دارای کاربرد بسیار بالایی می باشد. این محصول به صورت آستر بر روی ژئوممبران قرار داده می شود و می تواند از بروز خرابی های ناشی از فشار، دما و غیره جلوگیری نماید. ژئوممبران دارای کاربرد بسیار زیادی در مصارف مختلف می باشد و با استفاده از ژئوتکستایل می توانیم یک محافظ خوب برای افزایش طول عمر و بالا بردن کاربرد ژئوممبران داشته باشیم که قطعا می تواند برای شما گزینه ای مناسب به شمار رود.

از مهم ترین مراکزی که نیاز به ژئوممبران دارند، سیستم های آب بندی به شمار می روند. برای مثال در قسمت زیرین یک کانال آب یا فاضلاب ما نیازمند ژئوممبران هستیم تا از نفوذ مواد سمی به قسمت های زیرین زمین جلوگیری شود. در این صورت باید از ژئوتکستایل استفاده کنیم تا به ژئوممبران مورد استفاده با استفاده از بتن آسیبی وارد نشود. همچنین برای مثال می خواهیم که یک سیستم آب بندی برای جلوگیری از نفوذ شیرابه زباله در یک محل دفن زباله داشته باشیم و می خواهیم لایه های خاک را از یکدیگر جدا کنیم که در این صورت نیازمند استفاده از ژئوممبران می باشیم. در این صورت می توانیم از آستر ژئوتکستایل برای جلوگیری از آسیب دیدگی ژئوممبران استفاده کنیم.

محافظت از ژئوممبران
محافظت از ژئوممبران

استفاده از ژئوتکستایل در نقش محافظ ژئوممبران

از ژئوتکستایل چگونه استفاده می شود؟

برای اینکه بتوانیم از ژئوتکستایل استفاده داشته باشیم. باید دقت کنیم که یک لایه از ژئوتکستایل به صورت کامل بر روی ژئوممبران استفاده کرده ایم. در این خصوص باید دقت داشته باشیم به مواردی که در ادامه گفته می شود.

حجم ژئوتکستایل مورد استفاده باید به گونه ای باشد که یک لایه کامل بر روی ژئوممبران ایجاد  نماید و این ماده را تحت فشار نگذاشته باشد. همچنین باید با استفاده از روش هایی مانند دوختن یا گرما دهی یا پرس برای ایجاد یک اتصال دهنده استفاده شود. در ابتدا نیز باید از نوع ژئوتکستایل با کیفیت برای محافظت از ژئوممبران استفاده شود. نوع بافته یا نبافته بودن ژئوتکستایل برای محافظت از ژئوممبران بسته به نوع دستگاه می باشد و شما می توانید بر این اساس نسبت به استفاده از ژئوتکستایل اقدام نمایید. به طور کلی می توان گفت که این محصول با کیفیت و کارایی بالایی در بازار عرضه می شود و می تواند یکی از بهترین انتخاب های پیش رو برای شما به شمار رود که در دسترس شما می باشد.

لایه محافظ ژئوممبران
لایه محافظ ژئوممبران

استفاده از روکش ژئوتکستایل در حفاظت از ژئوممبران

کلام آخر

ژئوممبران را می توان به عنوان یکی از مواد بسیار پر استفاده در صنعت دانست که امروزه در بخش های عمرانی استفاده گسترده ای از آن می شود. ما در این مقاله به شما یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین انواع محافظی که برای ژئوممبران استفاده می شود را بازگو کردیم. ژئوتکستایل با کاربرد بسیار بالایی که دارد می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش رو برای شما باشد. در صورتی که به دنبال یک محافظ خوب برای ژئوممبران می باشید، قطعا ژئوتکستایل می تواند به شما کمک کند.

فایل مقاله

Geofrontiers2017ProtectonGeotextileoverGeomembraneLandfillehandkvmfinalversion

gameever

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *