نقش ژئوتکستایل در مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی

 نقش ژئوتکستایل در مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی

زهکشی

استحکام بالا و قابلیت استفاده در بسیاری از پروژه های عمرانی را می توان دو نمونه از مهم ترین کاربردهای ژئوتکستایل دانست. این ماده که امروزه پای ثابت بسیاری از پروژه ها شده است در دو نمونه بافته شده و نبافته تولید شده و در بازار عرضه می شود. نمونه نبافته ژئوتکستایل از آن جا که به وسیله سوزن کاری و همچنین استفاده از گرما تولید می شود دارای کاربرد بسیار بالایی در صنایع مختلف است ولی قابلیت نفوذ آن بالاست. این در حالی است که میزان نفوذ در ژئوتکستایل بافته شده بر اساس تراکم تعیین می شود و کاربرد آن در ذخیره سازی آب و سایر مواد شیمیایی غیر قابل انکار می باشد.

ما در این مقاله قصد داریم در زمینه کاربردهای ژئوتکستایل در استفاده برای ذخیره سازی آب و مواد شیمیایی با شما صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این خصوص با شما به اشتراک خواهیم گذاشت که قطعا برای شما مفید واقع خواهد شد. ژئوتکستایل در بسیاری از پروژه های عمرانی که مربوط به ذخیره سازی آب و مواد شیمیایی می شود دارای کاربرد بوده و از خواص فوق العاده این ماده استفاده گسترده ای می شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در زمینه استفاده از ژئوتکستایل در ذخیره سازی آب و مواد شیمیایی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

ژئوتکستایل
ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

کاربرد ژئوتکستایل در مخازن آب شهری

رشد سریع شهر نشینی باعث شده است تا انسان ها مشکلاتی در زمینه ذخیره سازی آب ها داشته باشند. کنترل و مدیریت روان آب ها یکی از چالش های پیش رو برای این مسئله می باشد. همچنین ورود برخی از مواد شیمیایی مانند روغن ها و اسید ها به این روان آب ها می تواند باعث آسیب دیدن بخشی از بسترهای شهری شود. در این میان می توانیم از ژئوتکستایل برای مخازن آب شهری استفاده داشته باشیم. این ماده که با بالاترین کاربرد تولید می شود دارای طول عمر بالایی بوده و از این روی در مخازنی که برای نگهداری آب استفاده می شود دارای کاربرد می باشد. اما چرا ژئوتکستایل؟ در جواب به این سوال می توان گفت که به طور کلی خواص مکانیکی بالایی که می توان از انواع ژئوتکستایل انتظار داشت، باعث می شود تا این مخازن که معمولا درون زمین قرار داده می شوند، فرسایش خاک کمتری را ایجاد کنند. همچنین به دلیل نفوذ ناپذیری این ماده در مدل بافته شده، می توانیم آن را به عنوان یک عایق در نظر داشته باشیم. در کف استخرها و همچنین مناطق سر باز یا سرپوشیده ای که برای نگهداری آب استفاده می شود، ژئوتکستایل می تواند نقش یک لایه جدا کننده را داشته باشد و از این روی استفاده ای گسترده را از ژئوتکستایل می توان در نظر داشت.

زهکشی
زهکشی

کاربرد ژئوتکستایل

کاربرد ژئوتکستایل در مخازن نگهداری آب و مواد شیمیایی

ژئوتکستایل ها در مخازن نگهداری به عنوان یک لایه جداکننده مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع در مخازن می توانیم دو نوع کاربرد از ژئوتکستایل بافته و نبافته انتظار داشته باشیم. ژئوتکستایل بافته می تواند یک لایه غیر قابل نفوذ را ایجاد کند که در برابر مواد شیمیایی و آب مقاومت خود را از دست نمی دهد و می تواند با افزایش طول عمر مخزن، کارایی پروژه را افزایش داده و همچنین باعث کاهش هزینه ها شود. در کنار استفاده از ژئوتکستایل در مخازن نگهداری آب و مواد شیمیایی به صورت بافته شده، ژئوتکستایل نبافته در مخازن نگهداری آب و برخی از مواد شیمیایی می تواند کارایی در زمینه فیلتراسیون داشته باشد. این نمونه از ژئوتکستایل در مدل های مختلفی تولید شده و در بازار عرضه می شود. هر مخزن بر اساس نوع نگهداری آب می تواند از ژئوتکستایل استفاده کند. علاوه بر این ماده استفاده از شن در لوله هایی که با استفاده از این ماده تولید شده اند، می توانند باعث بهبود نقش آن شوند.

ژئوتکستایل بافته
ژئوتکستایل بافته

استفاده از ژئوتکستایل در مخازن

چرا ژئوتکستایل

این ماده به صورت مقرون به صرفه تولید می شود و خواص مکانیکی بسیار بالایی دارد. در واقع یکی از چالش هایی که در مخازن وجود دارد، وزن سنگین آن در زمان استفاده می باشد. همچنین تمرکز وزن بر یک نقطه می تواند باعث فرسایش در خاک شود و یا به دلیل نفوذ پذیری، مخزن می تواند کارایی خود را از دست بدهد. از این روی از ژئوتکستایل می توانیم استفاده داشته باشیم. این ماده به صورت بافته شده و نبافته در بازار عرضه می شود و بر اساس نیاز هر مخزن می تواند کارایی مخصوص به خود را داشته باشد. در صورتی که سوالی در زمینه استفاده از این ماده دارید و یا می خواهید در یک مخزن از آن استفاده داشته باشید، بهترین راه را می توان ارتباط با یک کارشناس با تجربه در این زمینه دانست. در طول صد سال گذشته کاربرد این ماده در پروژه های عمرانی و مخازن با افزایش بسیار زیادی همراه بوده است و همچنین تکنولوژی های نوین در بافت و استفاده از این ماده باعث شده است تا کارایی آن افزایش داشته باشد. ژئوسنتیک هایی که در بازار عرضه می شوند و مانند ژئوتکستایل دارای خواص بالا در مخازن می باشند کم هستند. همچنین قیمت مناسب در تولید و عرضه این ماده و تولید آسان آن باعث شده است تا بسیاری از مدیران پروژه ها روی به استفاده از این محصول بیاورند.

پایدار سازی با ژئوتکستایل
پایدار سازی با ژئوتکستایل

خرید ژئوتکستایل

کلام آخر

امروزه استفاده از ژئوتکستایل با افزایش بسیار زیادی همراه بوده است و شما می توانید نسبت به خریداری این محصول اقدام کنید. ما در این مقاله در زمینه استفاده از ژئوتکستایل در پروژه های مربوط به مخزن سازی به شما اطلاعاتی را ارائه کردیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. تولید این ماده با استفاده از موادی همچونی پلی پروپیلن انجام می شود و افزودن برخی دیگر از مواد پلاستیکی باعث می شود تا ژئوتکستایل بتواند نقش مهمی را در نفوذ ناپذیری یک مخزن ذخیره آب و مواد شیمیایی بازی کند. در صورتی که می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری داشته باشید می توانید با کارشناسان در این رابطه ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در این زمینه بپرسید. تولید و عرضه این ماده با قیمت مناسب باعث شده است تا کاربرد بالاتری در پروژه های عمرانی و سازه های مربوط به نگهداری مایعاتی همچون آب و مواد شیمیایی داشته باشد.

gameever

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *